Цікаві факти про Тараса Шевченка з дитинства

Тарас Шевченко народився в сім’ї кріпака 9 березня 1814 року (в сімї було 5 дітей). Дитинство Шевченка пройшло в його рідному селі Моринці Київської губернії.

Батько говорив про свого творчого сина так: “З його буде або щось добре, або велике ледащо“. Тарас був єдиною дитиною, котрій батько не залишив спадщини.

Тарас рано став сиротою. Мати померла, коли йому було 9, батько – коли Тарасові виповнилося 12. Хлопчик сповна відчув на собі всю гіркоту кріпосного життя, щоб вижити він прислуговував у дячка-вчителя, потім по довколишніх селах у дяків-малярів, потім пас овець, служив погоничем.

Повноцінної шкільної освіти у Шевченка не було. Він закінчив два класи у церковноприходській школі, тобто грамоти його вчив сільський дяк. А французьку та польську мови митець вивчив завдяки Софії Григорівні Енгельгардт.  Та все життя він активно займався самоосвітою.

Коли Тарасові виповнилося 16, він почав служити у поміщика Енгельгардта. Спочатку в ролі кухаря, потім – слуги-“козачка” (простіше кажучи, людина “куди пошлють”).  В цей час юнак почав проявляти непогані здібності до малювання, тому пан зробив з нього свого особистого живописця і навіть відправив Тараса на навчання. Півтора роки він навчався у Яна Рустема у Віленськму університеті. Пізніше, переїхавши разом зі свитою Енгельгардта до Санкт-Петербурга, Тарас навчався у Василя Ширяєва.

Цікаві факти про Шевченка в Санкт-Петербурзі

У 1836 році відбулося знайомство Тараса Шевченка з такими видатними людьми того часу, як Брюллов, Григорович, Жуковський. Вони помітили талант хлопця, тому задалися метою звільнити юного художника від кріпацтва. Шевченко був улюбленим учнем Карла Брюллова.

У 1838 році Брюллов написав портрет Жуковського, який було продано за 2500 рублів. На ті часи це була неймовірно велика сума. За ці гроші і був викуплений Шевченко. Здобувши свободу, Тарас Григорович вступив до Академії мистецтв.

Шевченко був доволі модним портретистом у Петербурзі, за свої картини отримував чималі гроші, тому одягався вишукано та модно. У своєму щоденнику художник писав, що зміг собі придбати за 100 рублів плаща-макінтоша. (Для порівняння – працюючи в археологічній комісії Шевченко заробляв 150 карбованців на рік).

Чому ж він не залишився жити у Петербурзі, де був відомим портретистом? Справа в тому, що Шевченко надзвичайно любив Україну, він хотів жити на рідній землі. Він писав свої твори лише українською. Так є кілька творів написаних російською, але за них поета мучило сумління… він вважав, що таким чином зрадив Батьківщину.

Шевченко та Гоголь були сучасниками, вони обоє були українцями. Обох доля закинула на територію Росії. Гоголь, щоб бути популярним, щоб не мати проблем з цензурою, вирішив писати мовою, яку читали і розуміли в усій Імперській Росії, а Шевченко не зміг пересилити себе, хоча з його «малороссийским наречием», спочатку розуміли лише «петербургские малоросы». Та вибір Кобзаря був правильним, його поезія надихнула українців, нагадала, якою є їх рідна мова, а поет став відомий в усьому світі.

Цікаві факти про творчість Шевченка

У 1840 році вийшов його перший збірник віршів «Кобзар», куди входило лише 8 поезій.


У 1846 році Тарас Шевченко став членом таємного політичного товариства, за що в 1847 році був засланий в Орську фортецю. Поет був під найсуворішим наглядом та з забороною писати і малювати. Амністували його лише після смерті Миколи I. Також причиною арешту було те, що свого “Кобзаря” він написав малоукраїнською мовою (а на той час українська мова була заборонена).

Дослідники творчості Шевченка стверджують, що він за життя намалював 1300 картин, портретів, малюнків, офортів, ескізів тощо, з яких дійшли до нас близько 800 робіт. Захоплювався гравіруванням і ліпленням.

Геніальний письменник ніколи не був одружений, не мав дітей. Відомо багато переказів, про жінок Шевченка, але ймовірно творчість для Шевченка була на першому місці.Перший в Україні “Буквар” був виданий Шевченком за власний кошт. 10 тисяч одиниць поет роздав для вивчення грамоти у недільних школах. Буквар містив азбуку з друкованими та прописними літерами, тексти для читання, цифри, таблицю множення, переспіви Псалмів Давидових та 5 молитов. Однак згодом Буквар був заборонений і вилучений.Є відомості, що Тарас Шевченко любив випити. Так стверджували його сучасники. Наприклад, Микола Костомаров. Саме він і розповів про улюблений напій Шевченка – чай з ромом:Тарас Шевченко любив музику і вправно грав на гармоніці.Кобзар товаришував з Пантелеймоном Кулішем. Разом вони зустрічалися в Києві, гуляли по місту, ловили рибу на Дніпрі й записували народні пісні, оброворювали творчість один одного.Також Шевченко був близьким з поетом Євгеном Гребінкою та художником Іваном Сошенком. З Євгеном Гребінкою Кобзар познайомився 1836 р. в Петербурзі, коли ще був кріпаком. Євген Павлович прийняв дуже близько до серця жалісне становище Тараса, став часто запрошувати його до себе, давати йому для читання книжки, надавати корисні відомості. Тарас бував також на літературних вечорах, які проводилися в Євгена Павловича, і слухав бесіди і дискусії зібравшихся.  Саме Гребінка був літературним редактором першого Шевченкового «Кобзаря». 

У 1860 році Шевченко стає першим, хто здобуває звання академіка гравюри у Російській імперії. Він був одним із зачинателів і першим видатним майстром офорту в Російській імперії, недаремно його називали «російським Рембрандтом».

10 березня 1861 року Шевченко помер. Вклад Тараса Шевченка в розвиток української літератури і мови вважається одним з найбільш цінних за всю історію України.

Українському поетові Тарасу Шевченко встановлено близько 1200 пам’ятників по всьому світу. Значна частина яких зведені на західній Україні.

Кохання Тараса Шевченка

Першим коханням молодого Шевченка була Оксана, його ровесниця. Родичі та знайомі закоханих були впевнені, що молоді одружаться. Але надії були марними — Тарас у валці свого пана Павла Енгельгардта мав поїхати до Вільна. Розлука була несподівана і довга. Усе своє життя Шевченко згадував ту дівчину, яку колись кохав.

Наступною жінкою, яку він кохав, була польська швачка Дзюня Гусіковська.

У 1843 році Шевченко їде в Україну і там зустрів Ганну Закревську, якій згодом присвятив вірш «Г. З.».

Наступними жінками, що займали місце в серці поета, були Варвара Рєпніна, сільська дівчина Глафіра та Агата Рускова, 16-річна актриса Катерина Піунова, яка, напевно, просто не наважилася пов’язати своє життя з модним, але скандально відомим художником, майже на тридцять років старшим від неї.

Останнім коханням поета була 19-річна дівчина Лукерія Полусмак, яка наймитувала в Петербурзі. Простакувату дівчину 46-річний Тарас зваблював дорогими подарунками, але вона не захотіла залишити столичного життя й переїхати в Україну, щоб жити в селі. Покинула поета й вийшла заміж за перукаря Яковлева. І лише 1904 року, після смерті свого пиячка-чоловіка, Лукерія Яковлева-Полусмак, залишивши дітей в Петербурзі, приїхала до Канева і щодня ходила на могилу Шевченка.

Джерело: https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-tarasa-shevchenka