Великоберезовицька ЗОШ І-ІІІ ст.      

                              

                                        Конспект уроку

 

Українська література

5 клас

                     

Образи фантастичних істот у казці Василя Королева –Старого

«Мавка – Вербинка».

 

 

 

 

 

 

Вчитель української мови та літератури

Пришляк Світлана Богданівна

Образи фантастичних істот у казці Василя Королева – Старого «Мавка –Вербинка».

Мета: розглянути зміст казки «Мавка Вербинка»; вчити учнів вмотивовувати свою

думку, робити висновки, узагальнення; розвивати навички виразного читання, творчу

уяву; вміння аналізувати прочитане, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне.

Обладнання: портрет письменника В. К. Королева-Старого, малюнки до казки,

роздатковий матеріал.

 

...Слід сказати, що я виросла на казках,

як тільки навчилась читати,

казки стали моїм найвірнішим і

найнезрадливішим другом –

на довгі роки життя...»

Наталка Поклад

 

ХІД УРОКУ

I. Організаційний початок уроку (Педагогічний прийом «Приваблива мета)

 

День шкільний почався, діти.

Ми зібрались на урок.

Про що ми будемо розмовляти?

Відповідь схована в ребусі. Знайдіть її.

Кактус – з - калина (казка)

    ,,,,      З ,,,,

Отже, ми вкотре зустрінемося з казкою. Тема нашого уроку «Казка В. Королева-

Старого "Мавка Вербинка"».

 

ІІ. Повідомлення теми, мети та очікуваних результатів уроку.

1. Слово вчителя.

Отож на уроці ми повинні:

- розглянути зміст цієї казки;

- давати чітко і конкретно відповіді на запитання;

- вміти робити висновки;

-характеризувати казкових героїв.

Учні записують тему уроку та епіграф в зошити.

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.

1. Учні зачитують твір-мініатюру на тему: «Якби у моєму домі жила Хуха...

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Додому вам було завдання прочитати казку «Мавка Вербинка». Перш ніж

приступити до аналізу цієї казки, давайте заглянемо у словник міфічних істот, про які

йтиметься на уроці.

2. Словник казкових героїв.

1) Водяник — злий дух (зображуваний у фольклорі як дід із сивою бородою), що

живе в озерах, річках тощо і приносить людям нещастя.

2) Лісовик — той, що живе в лісі.

3) Мавка — казкова лісова істота в образі чарівної голої дівчини з довгим

розпущеним волоссям.

1. Бинда — стрічка.

2. Вискусовують — тут: ховаються, уникають.

3. Розгляд змісту казки

«МАВКА ВЕРБИНКА»

Моя домівка — ліс густий,

А все, що в нім, — моя сім'я;

Вовки, лисиці, Хух малий,

Коза, куріпки і змія,

А відгадаєте, хто я?

Прочитавши акровірш, саме про неї, Мавку, ми і почнемо розмову. Якою постає

Мавка Вербинка перед вами?

1. Групова робота. Бесіда за питаннями.

1) Про яких Мавок ще згадує у казці письменник?

2) Про яких казкових персонажів йдеться у казці?

3) Що зробила Мавка, угледівши мисливців?

4) Прочитати цитати до характеристики Лісовика.

5) Що трапилося із Зайчиком?

6) Чим допомогла Зайчикові Мавка?

7) Як урятувалася кізонька Вербинка?

2.Робота в парах: відтворення літературного портрета Мавки за допомогою опорних   слів.

Очі: «...темні очі, що були, як фіалки або фіалкова тінь...».

Волосся: «...її довге темно-синє волосся, що відблискувало, як гайвороняче

крило...»..

Руки: «...ніжні, білі,як лілеї,..».

Голосок: «...неначе задзвонили навколо сині дзвіночки...», «..ніжний...».

3.Прочитати уривок від слів:

«...Вербинка знала, що він — добрий...                   до слів

...підштовхує їх до вбивства безневинних створінь».

Аргументуйте свою думку, прочитавши уривок. А як ви думаєте?

9) Кому допоміг лісник?

10) Як наказав вовків лісник?

11) Тож якою постала Мавка у казці «Мавка Вербинка»?

Учні зачитують портрет Мавки, виписаний з казки «Мавка Вербинка»:

«Незвичайно гарна дівчина з темними очима, як фіалки; довге темно-синє волосся,

що виблискувало, як гайвороняче крило, довгі світло-зелені шати, ніжні, білі, як лілеї,

руки і голос, неначе задзвонили навколо сині дзвіночки».

V. Первинне застосування нових знань.

Метод «Гронування» (Учні разом з учителем записують риси характеру Мавки, які

випливають з авторської характеристики та поведінки і вчинків персонажа)

Авторська характеристика:     -добра       -лагідна        -дбайлива

Поведінка:        -турботлива          -товариська

Вчинки:       - небайдужа       -добра        -вірна       -смілива       -відважна   -добра товаришка

VI. Самостійне застосування учнями знань.

1. Метод «Продовж речення»

1.У лісі знявся переляк бо…______________

2.Щоб врятуватися мешканці лісу…_____________

3.Очі у Мавки Вербинки _________ кольору.

4.Мавка Вербинка так її називають ,бо вона___

5.Вербинка просила про допомогу у ________

6.Мавка Вербинка кличе інших мавок, щоб______

7.Першим довелось лікувати ________

8.Після полювання панів Вербинка у лісі зустріла___

9.Щоб захистити кізочку Вербинка ___

10.Що робив Лісник, щоб показати свою любов до Вербинки?

1. Лист до літературного героя ( робота в парах)

Учні на вибір пишуть листа до Мавки або лісника – персонажів казки

«Мавка Вербинка»

VIІ. Підсумок уроку.

1.Як бачите, Королів-Старий у своїх казках облагороджує «нечисту силу», показав

народові традиційно злі й лихі алегоричні образи добрими, вчинки яких здебільшого

приносять людям якусь користь.

2. Оцінювання та мотивація оцінок.

VI. Домашнє завдання

1. Зробити ілюстрацію до казки.

2. Виразно читати уривок, який найбільше сподобався